„Nie przyszedłem świat potępić, ale zbawić" (J 12,47)

Chrystus przyszedł na ziemię, gdzie panowały prawa — tylko jakie?

- oddawano kult różnym bogom.

- władzę sprawowali tylko silni, którzy mieli prawo do życia i śmierci nad słabszymi.

- nie było znane pojęcie miłosierdzia, litości.

- panowało wielożeństwo

- kobieta była traktowana jak człowiek drugiej kategorii.

- dziecko nie miało żadnego znaczenia, o jego życiu czy śmierci decydował ojciec.

- powszechnie panowało niewolnictwo, gdzie człowiek był rzeczą lub zwierzęciem.

- jako zabawy uznawano pijaństwo, rozpustę i krwawe igrzyska, na których ginęli ludzie przy oklaskach tłumu.

„Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają" (Mt 9,15) Chrystus swoją nauką zmienił świat, wskazał ludzkości drogę do nieba. Wypeł­nił wolę Boga, swojego Ojca. Żadnego zdania nie odwołał, za co oddał życie.

W dzisiejszym świecie, który zmierza do minionych czasów, wszystkim czytającym tekst, życzę by Święta nie tylko były wesołe, ale pełne refleksji i zdecydowanej postawy Piotra i Apostołów: „Panie do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego" (J 6,68)